Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceNiedziela, nr 42
17 października 2004 r.

Chorzy na kalwaryjskiej drodze

Mikołaj Browarski

Procesja Dróżkami Pana Jezusa
Fot. Archiwum

Dekanalny Dzień Chorego dekanatu praszkowskiego (29 września br.) w parafii pw. Świętej Rodziny w Praszce prowadził abp Stanisław Nowak. Jak podkreślił w słowach powitania kustosz tamtejszego sanktuarium Matki Bożej – ks. kan. Stanisław Gasiński, „Makowe Wzgórze uświęcone modlitwą oraz wyróżniające się obecnością Kalwaryjskiej Pani i krzyżami przypominającymi mękę i śmierć Zbawiciela, wydaje się być najbardziej godnym i właściwym miejscem pielgrzymowania chorych, cierpiących fizycznie i duchowo oraz starszych wiekiem. Ci, którzy mają udział w cierpieniu, a także ci, którzy opiekują się chorymi, chcą dziś razem ze swoim Arcypasterzem od Chrystusa czerpać potrzebne łaski. Pragną bowiem, wzorem Najświętszej Maryi Panny, na kalwarii swego życia wytrwać do końca”.
Dziekan dekanatu – ks. kan. Mieczysław Papiernik, dziękując Księdzu Arcybiskupowi za przybycie oraz za przebywanie z tymi, którzy niosą trudny krzyż codziennego cierpienia, prosił o umocnienie wszystkich zgromadzonych Najświętszą Ofiarą – Słowem Bożym, Ciałem Pańskim i błogosławieństwem.
Podczas Eucharystii, sprawowanej w intencji chorych, ich opiekunów i rodzin, Ksiądz Arcybiskup podkreślił wyjątkowość miejsca, jakim jest praszkowska Kalwaria: „Każdy człowiek potrzebuje takich miejsc, które stwarzają dogodne warunki na spotkanie z Bogiem: do nawrócenia się, wyciszenia, pogodzenia się z wolą Bożą i przyjęcia łaski do jej wypełnienia – mówił Ksiądz Arcybiskup. – W taki właśnie sposób myślimy o tym wzgórzu. I tak, jak Ojciec Święty mówi, że „Kalwaria wychowała jego serce”, tak i każdy z Was może tutaj odnaleźć swoją kaplicę, krzyż, by najpierw przy nich zatrzymać się, a potem odejść z wewnętrznym pokojem”.
Ponieważ pielgrzymka chorych przypadła w liturgiczne święto Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, Pasterz Kościoła częstochowskiego, ukazując rolę Archaniołów w historii zbawienia, przekonywał o wszechmocy Boga, ostatecznym zwycięstwie dobra oraz o zaskakującej i często niełatwej woli Ojca Niebieskiego. Wszystkie te prawdy znajdują swoje potwierdzenie w życiu Matki Słowa Wcielonego, która, obecna na tej Kalwarii, pomaga wytrwać na drodze Krzyża wiodącej do zmartwychwstania.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński