Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce



Niedziela, nr 48
27 listopada 2005 r.

Rodzime sanktuaria

W sanktuarium kalwaryjskim w Praszce

Andrzej Antkowicz

Msza św. w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce
Fot. Archiwum sanktuarium

9 listopada br., w święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej, do Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce przybyli wierni z parafii ziemi wieluńskiej. Był to czas modlitwy o potrzebne łaski dla papieża Benedykta XVI i rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Ks. kan. Stanisław Gasiński – kustosz poinformował pielgrzymów, że Papież Polak interesował się sanktuarium praszkowskim oraz wspomniał rozmowę (z grudnia 2004 r.) z abp. Stanisławem Nowakiem, podczas której Papież pytał o Kalwarię na Makowym Wzgórzu.
Podczas Mszy św. (zamówionej przez tegorocznych pielgrzymów do Kalwarii Zebrzydowskiej) ks. kan. Stanisław Antczak – proboszcz parafii w Naramicach skierował przeplatane poezją słowa zachęty do modlitwy na tym szczególnym miejscu: „W Praszce jest Wzgórze, co zwie się Makowe, z niego spływają na lud łaski nowe. I w świat płyną różne dziwne wieści, że ty Maryja pod krzyżem boleści, Temu, co do Niej tu się zwróci śmiele, u swego Syna upraszasz łask wiele„.
Liczne przybycie wiernych – z parafii z: Wielunia, Krzepic, Dzietrznik, Mokrska, Naramic, Ożarowa, Kadłuba, Pątnowa, Grębienia, Chotowa, Komornik, dekanatu Praszka, Lasowic Wielkich z diecezji opolskiej oraz Świątkowic, Galewic i Węglowic w diecezji kaliskiej – świadczyło, że znają oni wyjątkowość Kalwarii i potrzebę wypraszania łask Bożych.
Mszę św. koncelebrowaną sprawowali również ks. kan. Stanisław Śroślak – proboszcz parafii Świątkowice w diecezji kaliskiej oraz ks. kan. St. Gasiński, który po zakończonej Eucharystii przewodniczył rozważaniom Apelu Maryjnego. Przypomniał w nim, że „kalwaryjskich Dróżek Pana Jezusa pod Krakowem nie budowano do jednorazowego wykorzystania w ciągu roku. One służą pielgrzymom zawsze. W tym celu powstały i stanowią samo serce Kalwarii. Dobrze się stało, że w planach Bożej Opatrzności, na jubileusz 400-lecia istnienia Kalwarii Zebrzydowskiej – pierwszej polskiej Jerozolimy, powstała też Kalwaria w Praszce na Makowym Wzgórzu i nadal się rozwija. Powstała, aby wierni naszej małej Ojczyzny mieli możliwość częstszego docierania na Kalwaryjskie Dróżki Pana Jezusa, by tu jak śpiewamy w jednej z kalwaryjskich, pątniczych pieśni .znosić grzechy, winy, skargi swe i żale.„. Tego dnia była również możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, posługą w konfesjonale służył ks. Robert Grohs – miejscowy wikariusz.
Po zakończeniu Apelu Maryjnego pielgrzymi pożegnali się z najlepszą Matką, nucąc rzewną pieśń: „Bywaj zdrowa Kalwaryjo, Matko Boska błogosław nam, byśmy wszyscy Ciebie, jak Cię w Obrazie widzimy, mogli oglądać w niebie„.



PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński