Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceNiedziela, nr 39
27 września 2009 r.

Dekanalny Dzień Chorych na Kalwarii

Alicja Przepiórkiewicz

Bezpośrednio po święcie Narodzenia Matki Bożej, 9 września br., odbył się na Kalwarii w Praszce Dekanalny Dzień Chorych z udziałem abp. Stanisława Nowaka, który owym przewodnictwem rozpoczął tegoroczny jesienny cykl dekanalnych dni chorych na terenie archidiecezji.
Uroczystość rozpoczęła się modlitwą w Sanktuarium Kalwaryjskim przy domku Narodzenia Matki Bożej a następnie domku Zaśnięcia Matki Bożej. Chorzy i starsi wiekiem modlili się następnie przy cudownym wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej, o którym mówił Jan Paweł II „Ona wychowywała moje serce od najmłodszych lat”. Zebranych, na czele z Księdzem Arcybiskupem, powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Gasiński, podkreślając, że obecność Pasterza Kościoła częstochowskiego na dorocznych dniach chorych dowodzi, że świat ludzi chorych nie jest sam w cierpieniu. Są z nim krzepiące Boże słowa, głęboka wiara, miłość i nadzieja, których tak często brakuje we współczesnym świecie.
Po słowie Księdza Arcybiskupa, wyjaśniającym teologię zaśnięcia i wniebowzięcia Matki Bożej, wszyscy zebrani na czele z kapłanami, klerykami i Kalwaryjskim Bractwem Męki Pańskiej w Praszce, rozważając tajemnice bolesne Różańca udali się w krótkiej pielgrzymce do kościoła pw. Świętej Rodziny, gdzie ks. dziekan Mieczysław Papiernik poprosił abp. Stanisława Nowaka o sprawowanie Mszy św. w intencji chorych i starszych wiekiem miejscowego dekanatu.
W czasie homilii Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że kalwaryjska góra w Praszce ciągle woła o miłosierdzie Boże, o zdrowie duszy i ciała dla swoich pielgrzymów. Przy czym najważniejsza jest modlitwa o zdrowie duszy. Kalwaria uczy nas współcierpieć z Jezusem. Ksiądz Arcybiskup życzył przy tym wszystkim, by żyło im się lżej po wejściu na górę Kalwarii Praszkowskiej.
Na zakończenie Mszy św. chorzy dekanatu praszkowskiego w osobach swych przedstawicieli, państwa Owczarków – rodziców siostry zakonnej, złożyli życzenia Księdzu Arcybiskupowi w 25. rocznicę jego wyboru na ordynariusza diecezji częstochowskiej, dziękując Bogu za dar szczególnego pasterza Kościoła częstochowskiego naznaczonego duchowością pasyjną, życząc nowych sił do prowadzenia nas drogą Bożych tajemnic.
Po nabożeństwie lourdzkim zebrani udali się za abp. Stanisławem Nowakiem do kaplicy św. Rafała patrona pielgrzymów, gdzie odmówili modlitwę Anioł Pański i zasiedli do stołów korzystając z gościnności ks. prał. Stanisława Gasińskiego i Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej w Praszce. W trakcie „Agapy” Ksiądz Arcybiskup w indywidualnej rozmowie z chorymi obdarzał ich okolicznościowymi pamiątkami zapraszając do częstego przybywania na Kalwarię w Praszce.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński