Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceNiedziela, nr 41
10 października 2010 r.

Wspólne przeżywanie tajemnicy cierpienia

Alicja Przepiórkiewicz

Tegoroczny Dekanalny Dzień Chorych na Kalwarii w Praszce miał miejsce 13 września. W godzinach rannych przybył do kościoła sanktuaryjnego Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej na Makowe Wzgórze abp Stanisław Nowak, by przewodniczyć corocznej modlitwie wiernych, chorych i starszych wiekiem miejscowego dekanatu. Zebranych powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Stanisław Gasiński, prosząc Księdza Arcybiskupa o odmówienie Aktu zawierzenia Matce Bożej Kalwaryjskiej, dokonanego przez Sługę Bożego Jana Pawła II.
Po wstępnej modlitwie wszyscy zebrani udali się procesjonalnie do Alei ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie Ksiądz Arcybiskup poświęcił nową kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Następnie pielgrzymi udali się do kościoła pw. Świętej Rodziny na uroczystą Eucharystię. Przed jej rozpoczęciem ks. dziekan Mieczysław Papiernik poprosił abp. Stanisława Nowaka o jej sprawowanie w intencji ludzi chorych miejscowego dekanatu. Metropolita Częstochowski w homilii skierowanej przede wszystkim do chorych i starszych wiekiem podkreślił postać św. Jana od Krzyża. Ten wielki hiszpański mistyk umiłował krzyż i cierpienie, którego wiele doznawał w życiu nawet od najbliższych w zakonie. „...Ach gdyby raz zrozumiano, że nie można dojść do gęstwiny różnorodnych mądrości i bogactw Bożych inną drogą, jak tylko przez gęstwinę wszelkiego rodzaju cierpień, przez gęstwinę krzyża” – pisał św. Jan od Krzyża w swej „Pieśni duchowej”. – Tu na Kalwarii w Praszce – podkreślił Ksiądz Arcybiskup – w gęstwinie krzyża są dziś ludzie starsi. Gęstwina krzyża jest miła w oczach Bożych, bo to zbawia świat.
Przy końcu Eucharystii zostało odprawione nabożeństwo lourdzkie z indywidualnym błogosławieństwem Najświętszego Sakramentu. Po błogosławieństwie i podziękowaniu, jakie ks. dr Stanisław Gasiński złożył Księdzu Arcybiskupowi za poświęcenie kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa i podarowany czas wspólnej modlitwy. Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej złożyło w imieniu zebranych życzenia imieninowe Dostojnemu Celebransowi, by Matka Boża Kalwaryjska dodawała ciągle nowych sił Pasterzowi Kościoła częstochowskiego w pokonywaniu kapłańskiej drogi Dobrego Pasterza.
Po Eucharystii wszyscy obecni wspólnie z kapłanami udali się do Domku Zwiastowania Matki Bożej, gdzie przygotowano Agapę, w trakcie której pielgrzymi nadal uwielbiali Boga ciesząc się swoją obecnością w „gęstwinie krzyża” na Kalwarii w Praszce.
Z racji 13. dnia miesiąca, wieczorem tego dnia została odprawiona także uroczysta Msza św. wraz z procesją fatimską na osiedle w Praszce, której przewodniczył ks. dr Andrzej Kuliberda, dyrektor Wydziału Ogólnego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. W modlitwie tej uczestniczyli także liczni wierni dekanatu praszkowskiego.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński