Praszka - Dróżki Pana Jezusa

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszcePraszka: Msza św. za śp. abp Zygmunta Zimowskiego

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

„Przeżywamy dziś tu na Kalwarii w Praszce w dzień Zmartwychwstania Chrystusa wspomnienie życia śp. abp. Zygmunta Zimowskiego” – mówił w homilii abp senior Stanisław Nowak, który 17 lipca przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym na Kalwarii w Praszce, w intencji zmarłego 12 lipca br. abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczący Papieskiej Rady ds. chorych i duszpasterstwa Służby Zdrowia i głównego koronatora wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce.

Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego na Kalwarii w Praszce, ks. prał. Włodzimierz Kowalik, wikariusz biskupi ds. ekonomicznych archidiecezji częstochowskiej, ks. prał. Stanisław Iłczyk, dziekan regionu częstochowskiego, ks. inf. Marian Mikołajczyk, komandor Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie.

W Mszy św. wzięli udział m. in. przedstawiciele Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, władze miasta i gminy w Praszce, poczty sztandarowe: NSZZ Solidarność z Praszki, Ochotniczej Straży Pożarnej z Praszki, Publicznego Gimnazjum im. Ojca św. Jana Pawła II w Praszce, Kalwaryjskie Bractwo Męki Pańskiej w Praszce. Liturgię ubogacił śpiew Chóru Kolegiaty Bożego Ciała w Wieluniu.

„Odszedł do Domu Ojca jeden z najwybitniejszych biskupów naszego czasu, bliski współpracownik trzech papieży; Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka” – mówił na początku Mszy św. ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego na Kalwarii w Praszce.

Ks. Gasiński podkreślił, że zmarły abp. Zygmunt Zimowski był „wspaniałym, szlachetnym, otwartym człowiekiem, wrażliwym na potrzeby bliźniego”.

W homilii abp senior Stanisław Nowak podkreślił, że „każda niedziela jest przypomnieniem tego, że Chrystus Zmartwychwstał. Naprzód cierpiał, wykrwawił się do końca a potem zmartwychwstał. Tę prawdę wyjątkowo doskonale głosi Kalwaria w Praszce”.

Abp senior Stanisław Nowak przypomniał, że „Kalwaria w Praszce wpisuje się w historię zbawienia” – Mamy prawo do tego, aby tak mówić, bo święty naszych czasów Jan Paweł II powiedział o tym miejscu: „ Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie” – przypomniał abp Nowak.

„Na pewno tym znakiem że Matka Boża tutaj króluje i słowa św. Jana Pawła II się realizują jest koronacja Matki Bożej Kalwaryjskiej, która miała miejsce niecały rok temu 12 września 2015 roku. W tę historię zbawienia, która ciągle trwa wszedł śp. abp Zygmunt Zimowski” – kontynuował abp Nowak i dodał, że „zmarły abp Zimowski jako koronator cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej wypełnił to pragnienie świętego papieża: „ Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce”.

Arcybiskup senior podkreślił, że „abp Zygmunt Zimowski przez to że brał udział w tej wielkiej uroczystości koronacyjnej jako główny koronator wszedł wewnętrznie, duchowo w historię zbawienia” – Stał się przez to jak gdyby ziarnem, które obumarło, aby przynieść owoc obfity – mówił arcybiskup senior.

„Abp Zygmunt stał się ziarnem, które padło na tę ziemię kalwaryjską. Stał się ziarnem, które obumiera i dlatego przynosi owoc obfity. Ciężko chorował dwa lata, obumierał przez tę śmiertelną chorobę i w takim stanie był koronatorem tego świętego wizerunku” – podkreślił arcybiskup.

Abp Nowak zauważył, że „abp Zygmunt do nas przemawia przez to, co dokonał na Kalwarii w Praszce, żebyśmy szli z apelem kalwaryjskim, ze słowem Chrystusa umęczonego i zmartwychwstałego”.

„Niech Praszka będzie apostolska, gorliwa. Niech będzie wspaniała w tych swoich owocach. Bóg przebaczy wiele, jak będziemy też apostołami Chrystusa umęczonego i Zmartwychwstałego i dlatego tak przeżywamy to odejście do Domu Ojca głównego koronatora wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia” – wołał abp Nowak i zakończył: „Pod imieniem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia ukoronowanej idziemy w historię, która się będzie nadal toczyć. Chcemy, by to ziarno obumierające którym był abp Zygmunt przez długie cierpienie i chorobę owocowało tutaj na tej ziemi, na Kalwarii w Praszce”.

Zobacz galerię zdjęć z Mszy św. żałobnej w intencji bp. Zygmunta ZimowskiegoPARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński

Projekt i realizacja: Małgorzata Cyrana