Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceEkstremalna Droga Krzyżowa

Bardzo się cieszymy, że już po raz 2. z Wielunia na Kalwarię w Praszce wyruszy w tym roku Ekstremalna Droga Krzyżowa – 7 kwietnia 2017 r.

To już 9. rok rozwoju tego wyzwania w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami. Tylko w 2016 r. wydarzenie przyciągnęło 25 tys. uczestników, którzy pokonali 177 tras w Polsce i 11 za granicą (m.in. Oslo, Genewa, Glasgow, Manchester, Antarktyka). Najdłuższa z nich miała 100 km.

Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się wycieńczenia, pokonując w ciągu jednej nocy trasę co najmniej ok. 40 km. W tym roku organizatorzy szacują, że w wydarzeniu weźmie udział nawet 100 tys. osób, które pokonają 600 tras w 300 miastach na terenie 30 państw.

Odpowiedzialnym w naszym Regionie Duszpasterskim za zorganizowanie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest Ks. Piotr Kamiński, wikariusz Parafii Św. Józefa Oblubieńca NMP w Wieluniu, odpowiedzialny za Nową Ewangelizację na naszym terenie.

Wszyscy pragnący wziąć udział w tym wydarzeniu zobowiązania są do zarejestrowanie się na stronie internetowej: www.edk.org.pl- Zakładka - Wieluń-Kalwaria w Praszce.

Osoby, które się zalogują i zarejestrują otrzymają pełny pakiet pielgrzyma, a wyruszając na szlak Drogi Krzyżowej zabierają ze sobą naładowany telefon mobilny z dostępem do internetu, gdyż zarówno trasa jak i poszczególne stacje wyznaczone są przez GPS, dzięki czemu można uniknąć pogubienia się na trasie.

Przy tej okazji przypominamy, że w naszej Parafii Droga Krzyżowa odprawiana jest w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 16.00. Ponadto przez cały rok w ostatni piątek miesiąca odprawiana jest Droga Krzyżowa o godz. 15.00 (w miarę możliwości atmosferycznych po terenie Kalwarii). Gorzkie Żale w każdą niedzielę Wielkiego Postu o 16.30. W Wielki Piątek Droga Krzyżowa z Misterium Męki Pańskiej, trwającym ok. 3 godzin, rozpoczyna się o godz. 14.00. Rokrocznie w piątek przed Niedzielą Palmową, o godz. 18.00, odprawiamy Drogę Krzyżową ulicami miasta. Całodobowe czuwanie Eucharystyczne w Bożym Grobie, jak zawsze z Wielkiego Piątku na Wielką Sobotę na szczycie naszej Kalwarii.

Kiedyś wymienione Nabożeństwa Pasyjne przyciągały rzesze wiernych, których ostatnimi laty niestety ubywa tak na Adoracji Wielkopiątkowej jak i Drogach Krzyżowych, nie wspominając o Gorzkich Żalach.

Tym serdeczniej więc zachęcamy nade wszystko do korzystania z wypracowanych i sprawdzonych form pobożności, które mamy oferowane na tym miejscu od kilkudziesięciu lat. To są fundamenty na których można budować coś więcej, jeżeli będziemy mieć ku temu możliwości. Jednak, jak przy każdej budowie, tak i przy budowie twierdzy ludzkiego ducha, nie można pominąć fundamentów, bo tylko na nich można się oprzeć.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński

Projekt i realizacja: Małgorzata Cyrana