Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceMisteria Kalwaryjskie Wielkiego Tygodnia

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne na Kalwarii w Praszce serdecznie zaprasza na Misteria Kalwaryjskie Wielkiego Tygodnia:

• Uroczysty wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy

Niedziela Palmowa godz. 10.30. (Rejon Ogrodu Oliwnego, Brama VIII błogosławieństw oraz Mur Świątyni Jerozolimskiej)

Tegorocznym uroczystościom niedzieli Palmowej przewodniczyć będzie J. E. ksiądz arcybiskup senior dr Stanisław Nowak, który bezpośrednio przed poświęceniem palm dokona poświęcenia podwójnej kaplicy Ogrójec i Czuwania apostołów będącej Jego fundacją oraz kaplicy Pojmania w obrębie terenu Ogrodu Oliwnego, która stanowi fundację ks. prałata dr Stanisława Gasińskiego, miejscowego kustosza sanktuarium.

• Misterium Wieczerzy Pańskiej – Wielki Czwartek godz. 18.00 (W kościele Świętej Rodziny).

• Misterium Męki Pańskiej – Wielki Piątek godz. 15.00 (W trakcie Drogi Krzyżowej na Kalwaryjskich Dróżkach Pasyjnych).

Powstanie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego na Kalwarii w Praszce, podobnie jak w kilku innych miejscach w Polsce było dyktowane chęcią „przeniesienia” Jerozolimy do Praszki, tak, aby i u nas można było chodzić po ścieżkach Pańskich, jak chodzą pielgrzymi w Jerozolimie. Wizualne przedstawienie tajemnic religijnych ma służyć pogłębianiu prawd wiary. Teatralne przedstawienie Męki Pańskiej nie jest bynajmniej oderwane od przeżyć religijnych. Obecnie w Europie i na świecie mamy znaczną liczbę przedstawień Męki Pańskiej. Kalwaryjskie misteria pasyjne posiadają jednak swoją własną specyfikę. Podstawowym założeniem, na którym opiera się odrębność Kalwarii, jest przeświadczenie, że sanktuarium Pasyjno-Maryjne jest przede wszystkim miejscem pielgrzymkowym. To przeświadczenie dyktuje hierarchię wartości i ważności. Na Kalwarii w Praszce postaci z misterium powierzono ludziom świeckim zarówno z Praszki jak i z okolicznych miejscowości. Dla kalwaryjskiego sanktuarium misteria pasyjne nie są celem samym w sobie. Mają one ułatwić przeżywanie i zgłębianie tajemnic Męki Chrystusa. Misteria pasyjne na Kalwarii w Praszce są przedstawione tylko w bezpośredniej bliskości w czasie samego Wielkiego Tygodnia i są wkomponowane w ramy liturgiczne.

Wielki Tydzień obchodzony jest w marcu lub kwietniu. Jest to okres bardzo niepewnej pogody. W tych dniach niekiedy pada nawet mokry śnieg. Pielgrzymi muszą pokonywać wiele trudności. To są trudy pielgrzymie. Po odbyciu wielkiego Tygodnia pielgrzymi do Kalwarii, nie mówią „widziałem mękę Chrystusa”. Nie mówią nawet „przemyślałem to wydarzenie biblijne jeszcze raz w swoim życiu”. Po powrocie do domu pielgrzymi często dzielą się z innymi spostrzeżeniem „uczestniczyłem w Męce Pana Jezusa także tego roku na Kalwarii w Praszce”.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński

Projekt i realizacja: Małgorzata Cyrana