Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceOGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

NIEDZIELA PALMOWA, CZYLI MĘKI PAŃSKIEJ

05.04.2020 r.

1. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Tak jak Pan Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż z Nim!”.

2. Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, aby zawsze pragnęli bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem. Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną zgodnie z zarządzeniem JE Ks. Arcybiskupa metropolity częstochowskiego dzisiejsza liturgia Mszy św. sprawowana jest bez procesji z błogosławieństwem palm pomijając pokropienie wodą święconą.

3. Liturgia Wielkiego Tygodnia odbędzie się w tym roku bez udziału wiernych (maksymalnie 5 osób). Nie ma Drogi Krzyżowej i nabożeństwa Gorzkich Żali. Duchowo można łączyć się we Mszy Św. sprawowanej w naszym Sanktuarium na Kalwarii w Praszce:

- Wielki Czwartek: Wyjątkowo w tym dniu zgodnie z rozporządzeniem naszego Ks. Arcybiskupa będą sprawowane na Kalwarii w Praszce dwie Msze św. Wieczerzy Pańskiej; rano o godz. 8.00 w kościele sanktuaryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia i popołudniu w kościele Świętej Rodziny o godz. 18.00.

- Wielki Piątek: W tym szczególnym dniu adorujmy krzyż w naszych domach, a o godz. 15:00 odmówmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Ceremonie Wielkiego Piątku rozpoczną się jak co roku o godz. 18.00 pod przewodnictwem JE Ks. Arcybiskupa Stanisława Nowaka. Wcześniej Ks. Arcybiskup odprawi prywatnie nabożeństwo Drogi Krzyżowej na naszej Kalwarii w naszych intencjach.

- Wielka Sobota: Wyjątkowo w tym roku, jak było już anonsowane, nie będzie tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Również wyjątkowo Liturgia Wigilii Paschalnej odbędzie się wcześniej niż zwykle tj. o godz. 18.00, z błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem w drzwiach kościoła Świętej Rodziny.

- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny: Msze św. będą sprawowane według porządku niedzielnego, tj. o godz. 8.00, 9.30, 11.00, 17.00

4. Okazje do Spowiedzi św.

Przypominamy, że na wypełnienie przykazania kościelnego dotyczącego przyjęcia Komunii św. w okresie wielkanocnym jest czas do Uroczystości Trójcy Przenajświętszej (7 czerwca 2020 r.). Roztropnie zaplanujmy przystąpienie do Spowiedzi św. Jeśli to możliwe, przystąpmy w czasie późniejszym. W duchu zarządzenia do Sakramentu Pokuty i Pojednania w Parafii Świętej Rodziny na Kalwarii w Praszce będzie można przystępować codziennie w dni powszednie od 30 marca do 11 kwietnia rano w godz. 9.00-9.30, a popołudniu od 16.00-16.30 w kościele sanktuaryjnym oraz w kaplicy fatimskiej kościoła Świętej Rodziny. W Niedzielę Palmową 5 kwietnia spowiedź święta będzie się odbywać tylko w kościele sanktuaryjnym od godz. 8.00-12.00 i popołudniu w kościele Świętej Rodziny od godz. 14.00-16.00. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 12 kwietnia, tylko z kościele sanktuaryjnym od godz. 8.00-12.00.

5. Sprzątanie kościołów na święta: w poniedziałek 6 kwietnia od godz. 9.30, po spowiedzi św. tego dnia. Zadbajmy o krzyże i figury przydrożne.

6. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Zachęcamy do wzmożonej modlitwy w naszych domowych Kościołach.

7. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Początek wielkopiątkowej liturgii o godz. 18:00.

8. Wielka Sobota to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.

9. Msze święte i nabożeństwa w telewizji i radiu w niedziele:

TVP1
* godz. 7:00 – Msza św. z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach.
* godz. 10:55 – transmisja Mszy świętej z Jasnej Góry
* godz. 12:00 – transmisja Anioła Pańskiego z papieżem Franciszkiem

TV Trwam (na stronie internetowej stacji są też dostępne relacje online)
* godz. 9:30 – Msza Święta z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
* godz. 12:00 – w środy Anioł Pański z papieżem Franciszkiem
* godz. 21:00 – transmisja Apelu Jasnogórskiego z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze

TVP POLONIA
* godz. 13:00 – Msza święta z różnych miejsc w naszej Ojczyźnie.

Polsat News
* godz. 9:00 – transmisja Mszy Świętej ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Polsat Rodzina
* godz. 10:30 – transmisja Mszy Świętej dla dzieci ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie

Program Pierwszy Polskiego Radia
* godz. 9:00 – Transmisja Mszy Św. z Bazyliki Św. Krzyża w Warszawie

Msza święta online w dni powszednie
Transmisje Mszy świętej w robocze dni tygodnia.

TVP1
* godz. 7:00 – Transmisję Mszy Świętej z Bazyliki Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach

TV TRWAM
* godz. 13:30 – Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

TVP3
* godz. 20:00 – Transmisja Mszy Świętej z kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze o ustanie epidemii koronawirusa w Polsce i na świecie

DYŻUR W KONFESJONALE

Spowiedź św. półgłosem przy jednym penitencie w kościele sanktuaryjnym oraz kaplicy fatimskiej, codziennie do 11 kwietnia br. od godz. 9.00-9.30 i 16.00-16.30.
W Niedzielę Palmową oraz Zmartwychwstania Pańskiego spowiedź św. w kościele sanktuaryjnym od godz. 8.00-12.00

DuszpasterzePARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński