Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceNiedziela, nr 42
18 października 2009 r.

Jesienne uroczystości na Kalwarii

Alicja Przepiórkiewicz

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Bolesnej i rocznicę konsekracji kościoła sanktuaryjnego Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej na Kalwarii w Praszce, przybył na nią abp Stanisław Nowak, którego w asyście dziekana regionu wieluńskiego ks. prał. Mariana Stochniałka i ks. kan. Szymona Szymochy z Krzepic oraz innych duchownych a także Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej i wiernych odznaczających się duchowością pasyjną powitał ks. prał. Stanisław Gasiński.
Najpierw na stoku kalwaryjskiego wzgórza miało miejsce nabożeństwo Drogi Krzyżowej, w trakcie którego Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia czterech nowych kaplic: Włożenie krzyża na barki Pana Jezusa; I upadek Pana Jezusa; Szymon Cyrenejczyk pomaga dźwigać krzyż Chrystusowi; II upadek Pana Jezusa. Po nabożeństwie zgromadzeni podążyli procesyjnie z kościółka Ukrzyżowania i Grobu Chrystusa do kościoła Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej, gdzie abp Stanisław Nowak sprawował uroczystą Eucharystię w intencji żywych i zmarłych dobroczyńców Kalwarii w Praszce. W homilii powiedział m.in.: „Matka Boża Bolesna jest bliska tej tajemnicy, która się mieści w imieniu Matka Boża Kalwaryjska, która najdoskonalej przyjęła odkupienie. Ona pomaga nam ciągle to odkupienie przyjmować. Każdy z nas ma za zadanie ten dar przyjmować a Matka Boża Kalwaryjska śpieszy nam w tym względzie z pomocą. Rocznica konsekracji kościoła kalwaryjskiego przypomina nam o wielkim związku Ojca Świętego Jana Pawła II z Kalwarią Zebrzydowską, ale i o jego związku z Kalwarią Praszkowską. Jan Paweł II sprawując ostatnią Mszę św. na polskiej ziemi, w Kalwarii Zebrzydowskiej wypowiedział testamentalne słowa: «Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie». Kościół częstochowski wraz z tym pragnieniem Sługi Bożego Jana Pawła II pada przed tym obrazem na tym świętym miejscu. W laickich czasach, kiedy ziemia się czyni taka bezbożna, wielkie zaufanie Kościoła wiąże się z tym miejscem, z tymi świątyniami i kaplicami na Kalwarii w Praszce. Niech nasi wierni kochają tę świętą górę a wchodząc często na nią, wchodzą w misterium zbawienia. (...) Niech ta rocznica konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej zmobilizuje nas wszystkich jeszcze bardziej do umiłowania duchowości pasyjnej, abyśmy wraz z Maryją wierną Chrystusowi i nam do końca korzystali jak najobficiej z tego dzieła zbawienia na Kalwarii w Praszce”.
Po Eucharystii, także z racji dorocznego święta Kalwaryjskiego Bractwa Męki Pańskiej, wielu wiernych udało się do kaplicy domku Zwiastowania Matki Bożej, gdzie odśpiewano Apel Maryjny i urządzono agapę. Ksiądz Arcybiskup życzył wszystkim, by Matka Boża Kalwaryjska ciągle dodawała nowych sił w pokonywaniu niełatwych dróg naszego życia.PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński