Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce



Niedziela
Wiadomość z www.niedziela.pl, 28 lipca 2011 r.

Modlitewnik kalwaryjski abp Stanisława Nowaka

Ks. Mariusz Frukacz

Krzyż zwycięstwem. Crux victoria. Modlitewnik Kalwarii Praszkowskiej”- to tytuł rozważań, które opracował abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski. Modlitewnik wydało Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „Regina Poloniae”.

Metropolita częstochowski w swoich rozważaniach prowadzi wiernych po dróżkach Kalwarii Praszkowskiej nazywanej „małą Jerozolimą ziemi wieluńskiej”, która powstała przy Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej na „Makowym Wzgórzu” w Praszce.

Rozważania metropolity częstochowskiego obejmują „Dróżki Męki Pańskiej” liczące 33 stacje, „Dróżki Zmartwychwstania Pana Jezusa” z 20 stacjami oraz „Dróżki Matki Bożej i św. Józefa”, które obejmują 30 stacji. Abp Nowak przygotował również rozważania do 14 tradycyjnych stacji Drogi Krzyżowej. – Nie bez palca Bożej Opatrzności, która się wyraża również w historii i geografii terenu, powstaje to nowe Jeruzalem- kilka kościołów, kilkanaście kaplic, las krzyży i wielość krzyżujących się dróg. W ziemię wieluńską wpisana została tragedia II wojny światowej. Na miasto Wieluń, leżące niedaleko od granicy między II Rzeczypospolitą Polską a III Rzeszą Niemiecką, padły pierwsze bomby ze strony reżimu nazistowskiego, jeszcze kilka minut przed uderzeniem na Westerplatte- pisze abp Nowak.

„W miejscu, gdzie zaczęła okropna w skutkach II wojna światowa, czyni się dziś nie tylko ekspiację za grzechy strasznych wojen światowych i wszelkiego rodzaju nienawiści, ale również za wszelkie grzechy przeciwko życiu, przeciw wierności i miłości małżeńskiej”- kontynuuje we Wprowadzeniu metropolita częstochowski.

Każde z rozważań składa się z trzech zasadniczych części: „Słowo Boże”, „rozważanie” i „modlitwa”.

Do modlitewnika dołączone zostały m. in. litanie i pieśni na dróżki w Praszce, Nowenna do Matki Bożej Kalwaryjskiej. Publikację ubogacają zdjęcia autorstwa Mirosława Szraucnera i Stefana Karnickiego.

Początki Sanktuarium w Praszce i Kalwarii Praszkowskiej sięgają roku 1988. Wówczas w Praszce, na „Makowym Wzgórzu” powstała parafia Świętej Rodziny. Pierwszym proboszczem i organizatorem parafii na „Makowym Wzgórzu” został ks. kanonik Stanisław Gasiński, pochodzący z archidiecezji krakowskiej. W czasie jego duszpasterzowania powstały w tej miejscowości dwa kościoły: sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej i kościół św. Rodziny, a na rozległym stoku „Makowego Wzgórza” zbudowano „Golgotę” i kaplice, które stanowią zaczątek tzw. Praszkowskiej Kalwarii.

19 sierpnia 2002 r. Ojciec Święty Jan Paweł II, w czasie swojej apostolskiej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej, dokonał poświęcenia w tamtejszej bazylice wiernej kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Kalwaryjskiej dla kościoła Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce. Ojciec Święty powiedział wówczas: „Niech Matka Boża Kalwaryjska króluje także w Praszce. Módlcie się tam za mnie”. 15 września 2002 r. abp Stanisław Nowak dokonał konsekracji kościoła Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej na „Makowym Wzgórzu”. Kościół ten został ogłoszony sanktuarium maryjnym dekretem metropolity częstochowskiego 11 października 2002 r.

Oficjalne erygowanie i poświęcenie Kalwarii odbyło się 13 września 2004 r.

Abp Stanisław Nowak opublikował już wcześniej modlitewniki, m. in. „Chcę pod Krzyżem stać przy Tobie”. Modlitewnik Kalwaryjski (2002 r.); „Będą patrzeć na Tego, Którego przebodli”. Modlitewnik Kalwarii Wąsowskiej (2006 r.); „Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II” (2009); „Głos Męki Pańskiej z wałów Jasnej Góry” (2010) oraz „Z młodym Jezusem w Nazarecie. Życie ukryte Pana Jezusa na tle różańca świętego” (2011). Wkrótce ukaże się kolejny modlitewnik pt. „Krzyż stał się nam bramą. Myśli na Drogę Krzyżową na Przeprośnej Górce pod Częstochową”.



PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński