Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w PraszceZaproszenia

  Wielki Tydzień 2023
  w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym
  Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce

  Rozpoczęcie obchodów Wielkiego Tygodnia w Niedzielę Palmową,
  połączone z Misterium triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy

  Poświęceniem palm przy kaplicy Ogrójec rozpoczną się obchody Wielkiego Tygodnia na Kalwarii w Praszce. Uroczystości tej w Niedzielę Palmową (2 kwietnia) o godz. 10.30 będzie przewodniczył ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na stoku Góry Oliwnej rozpocznie się odtworzenie sceny biblijnej triumfalnego wjazdu Chrystusa na osiołku do Jerozolimy. Następnie procesja z palmami przejdzie na plac przed kościół Świętej Rodziny, gdzie znajduje się symboliczny Mur Świątyni Jerozolimskiej, przy którym nastąpi ciąg dalszy inscenizacji. Po niej uroczysta procesja z palmami przejdzie do kościoła Świętej Rodziny, gdzie ks. abp. Wacław Depo będzie przewodniczyć Eucharystii z modlitwą o pokój, rozpoczynającej tegoroczne obchody Wielkiego Tygodnia na Kalwarii w Praszce. Warto przypomnieć, że Kalwaria ta przez śp. ks. abp. Stanisława Nowaka była nazywana „Jerozolimą Ziemi Wieluńskiej” jako miejsce modlitwy o pokój i ekspiacji za niezawinione cierpienia ofiar drugiej wojny światowej rozpoczętej na tej ziemi. Szczególnie wymowne jest to w obecnym czasie, kiedy toczy się wojna w Ukrainie i w innych zakątkach świata.

  Wielki Czwartek – Misterium Wieczerzy Pańskiej

  W Wielki Czwartek (6 kwietnia) o godz. 18.00 na Kalwarii w Praszce nastąpi kolejna część Misteriów Kalwaryjskich. Po scenie Ostatniej Wieczerzy, zgodnie ze zwyczajem, miejscowy kustosz obmyje stopy apostołów i odprawi Mszę św. Wieczerzy Pańskiej w kościele Świętej Rodziny na pamiątkę ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa. W jej trakcie zostanie poświęcony i rozdany wszystkim zebranym tzw. Chleb Świętej Rodziny. Po Mszy św. Najświętszy Sakrament zostanie procesjonalnie przeniesiony na „Syjon” – do dolnej kaplicy „U Kaifasza”, tzw. Świętej Piwnicy, gdzie odbędzie się adoracja Pana Jezusa do godz. 22.00 z modlitwą o dar pokoju na świecie.

  Droga Krzyżowa w Wielki Piątek połączona z Misterium Męki Pańskiej

  Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostanie połączone z Misterium Męki Pańskiej, które odbędzie się w Wielki Piątek (7 kwietnia).Rozważania poprowadzi ks. bp Andrzej Przybylski. Początek modlitwy o godz. 14.00 w kościele sanktuaryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. W duchu modlitwy św. Jana Pawła II, który dał podwaliny dla Kalwarii w Praszce, pragniemy dołączyć do wielkiego wołania o dar pokoju na Ukrainie i na świecie. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00 w kościele Świętej Rodziny, po czym Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony procesjonalnie na szczyt Kalwarii do kościoła Ukrzyżowania i Grobu Pana Jezusa, gdzie rozpocznie się całodobowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

  Modlitwa o dar pokoju św. Jana Pawła II

  Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń. Niech już nie będzie więcej wojny – złej przygody, z której nie ma odwrotu, niech już nie będzie więcej wojny – kłębowiska walki i przemocy. Spraw, niech ustanie wojna (…), która zagraża Twoim stworzeniom na niebie, na ziemi i w morzu.

  Z Maryją, Matką Jezusa i naszą, błagamy Cię, przemów do serc ludzi odpowiedzialnych za losy narodów. Zniszcz logikę odwetów i zemsty, a poddaj przez Ducha Świętego nowe rozwiązania wielkoduszne i szlachetne, w dialogu i cierpliwym wyczekiwaniu – bardziej owocne niż gwałtowne działania wojenne. Ojcze, obdarz nasze czasy dniami pokoju. Niech już nie będzie więcej wojny. Amen.


  • Spotkania Klubu „Europa Christi”

PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński