Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce



Pascha Chrystusa na Kalwarii w Praszce – 2021

Wielki Tydzień to w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, to szczególny czas gdy nie tylko uczestniczymy w celebracjach Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, ale poprzez udział w Misteriach i Dróżkach mamy okazję przeżyć te wydarzenia, oglądając ich inscenizacje.

W Niedzielę Palmową 28 marca br. o godz. 10.30 uroczystej procesji z Ogrodu Oliwnego, gdzie rozpoczyna się Misterium tego dnia z wjazdem Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy, przewodniczyć będzie JE ks. bp Andrzej Przybylski.

Wielki Czwartek, dzień ustanowienia Eucharystii i kapłaństwa to na Kalwarii w Praszce kolejny dzień Misteriów. Tego dnia wierni na Kalwarii w Praszce będą mogli znaleźć się w gronie uczestników Ostatniej Wieczerzy o godz. 18.00. Wszyscy uczestnicy liturgii zostaną obdarzeni „Chlebem Miłości Bratniej Św. Rodziny”.

Wielki Piątek, gdy chrześcijanie zatrzymują się w zadumie nad tajemnicą Miłości Boga, która wyraziła się przez okrutną mękę i śmierć krzyżową Chrystusa, wszyscy zebrani na Misterium Męki Pańskiej, które rozpocznie się o godz. 14.30 procesją z kościoła sanktuaryjnego do kościółka „Ecce Homo” w Dolinie Męki Pańskiej na Kalwarii w Paszce, gdzie jest pierwsza stacja Drogi Krzyżowej. Drodze Krzyżowej tego dnia, z inscenizacjami wyroku na Pana Jezusa, oraz poszczególnych stacji, przewodniczyć będzie J. E. Ks. abp Stanisław Nowak. Na zakończenie Misterium Wielkiego Piątku ks. abp przewodniczyć będzie Liturgii Męki Pańskiej, które wyraża się przez Misteria Wielkiego Tygodnia.

Kalwaria w Praszce to jedyne miejsce w Archidiecezji Częstochowskiej, w którym mają miejsce w plenerze inscenizacje wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Radość z faktu Zmartwychwstania Chrystusa zostanie ogłoszona na Kalwaryjskim wzgórzu w Praszce podczas Liturgii Wigilii Paschalnej rozpoczynającej się w Wielką Sobotę o godz. 22.00. Tą najbogatsza liturgię w ciągu całego roku, zakończy procesja Rezurekcyjną z kościoła parafialnego Św. Rodziny, na szczyt Kalwarii w Praszce, gdzie trzykrotnie okrąży ona Kościółek Ukrzyżowania i Grobu Chrystusa, wracając Drogą Zmartwychwstania do kościoła parafialnego.

Uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, znajdzie swoje dopełnienie 11 kwietnia o godz. 15.00 w celebracji Niedzieli Bożego Miłosierdzia na Kalwarii w Praszce. Tego dnia będzie miał miejsce o godz. 15.00 w tamtejszym Sanktuarium, Pierwszy Doroczny Obchód Drogi Zmartwychwstania Chrystusa. Obchodząc 20 stacji Dróżek Paschalnych, wierni rozważać będą kolejne spotkania ze Zmartwychwstałym o jakich czytamy w Ewangelii oraz w Tradycji Kościoła.

WIELKI TYDZIEŃ NA KALWARII W PRASZCE 2021 ROKU

  • Niedziela Palmowa, uroczysty wjazd Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy z udziałem J. E. Ks. bp Andrzeja Przybylskiego o godz. 10.30.

  • Wielki Czwartek, Msza św. Wieczerzy Pańskiej połączona z Misterium Wielkoczwartkowym o godz. 18.00.

  • Wielki Piątek, Misterium Wielkiego Piątku połączone z Drogą Krzyżową na Kalwarii z udziałem J. E. Ks. abp Stanisława Nowaka o godz. 14.30.

  • Wielka Sobota, Liturgia Wigilii Paschalnej połączona z Procesją Rezurekcyjną na szczycie Kalwarii w Praszce o godz. 22.00.
  • Uroczystość Miłosierdzia Bożego, Droga Paschalna Pana Jezusa na Kalwarii o godz. 15.00.

Misteria Kalwaryjskie Wielkiego Tygodnia

Sanktuarium Pasyjno-Maryjne na Kalwarii w Praszce serdecznie zaprasza na Misteria Kalwaryjskie Wielkiego Tygodnia:

• Uroczysty wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy – Niedziela Palmowa, godz. 10.30. (Rejon Ogrodu Oliwnego oraz Mur Świątyni Jerozolimskiej)

• Misterium Wieczerzy Pańskiej Wielki Czwartek, godz. 18.00 (w kościele Świętej Rodziny).

• Misterium Męki Pańskiej – Wielki Piątek, godz. 14.00 (w trakcie Drogi Krzyżowej na Kalwaryjskich Dróżkach Pasyjnych).

Powstanie Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego na Kalwarii w Praszce, podobnie jak w kilku innych miejscach w Polsce było dyktowane chęcią „przeniesienia” Jerozolimy do Praszki, tak, aby i u nas można było chodzić po ścieżkach Pańskich, jak chodzą pielgrzymi w Jerozolimie. Wizualne przedstawienie tajemnic religijnych ma służyć pogłębianiu prawd wiary. Teatralne przedstawienie Męki Pańskiej nie jest bynajmniej oderwane od przeżyć religijnych. Obecnie w Europie i na świecie mamy znaczną liczbę przedstawień Męki Pańskiej. Kalwaryjskie misteria pasyjne posiadają jednak swoją własną specyfikę. Podstawowym założeniem, na którym opiera się odrębność Kalwarii, jest przeświadczenie, że sanktuarium Pasyjno-Maryjne jest przede wszystkim miejscem pielgrzymkowym. To przeświadczenie dyktuje hierarchię wartości i ważności. Na Kalwarii w Praszce postaci z misterium powierzono ludziom świeckim zarówno z Praszki jak i z okolicznych miejscowości. Dla kalwaryjskiego sanktuarium misteria pasyjne nie są celem samym w sobie. Mają one ułatwić przeżywanie i zgłębianie tajemnic Męki Chrystusa. Misteria pasyjne na Kalwarii w Praszce są przedstawione tylko w bezpośredniej bliskości w czasie samego Wielkiego Tygodnia i są wkomponowane w ramy liturgiczne.

Wielki Tydzień obchodzony jest w marcu lub kwietniu. Jest to okres bardzo niepewnej pogody. W tych dniach niekiedy pada nawet mokry śnieg. Pielgrzymi muszą pokonywać wiele trudności. To są trudy pielgrzymie. Po odbyciu wielkiego Tygodnia pielgrzymi do Kalwarii, nie mówią „widziałem mękę Chrystusa”. Nie mówią nawet „przemyślałem to wydarzenie biblijne jeszcze raz w swoim życiu”. Po powrocie do domu pielgrzymi często dzielą się z innymi spostrzeżeniem „uczestniczyłem w Męce Pana Jezusa także tego roku na Kalwarii w Praszce”.

  1. Pascha Chrystusa na Kalwarii w Praszce (relacja)

  2. Misteria Kalwaryjskie, marzec-kwiecień 2015 r. (galerie zdjęć)

  3. Audycja radiowa (audio)

  4. Misteria Kalwaryjskie, kwiecień 2014 r. (galerie zdjęć)

  5. Misterium Niedzieli Palmowej, 24 marca 2013 r. (galeria zdjęć)

  6. Przybliżanie Męki Pana Jezusa i jego Zmartwychwstania na Kalwarii w Praszce (relacja)

  7. Zaproszenie na Misteria Kalwaryjskie (audio)

    Materiał zrealizowany i emitowany na antenie Radia Jasna Góra

  8. Misterium Niedzieli Palmowej, 1 kwietnia 2012 r. (film)

  9. Misterium Niedzieli Palmowej (film, 11 min.)

    Wymownym akcentem duchowości kalwaryjskiej w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Kalwaryjskiej w Praszce są Misteria Męki Pańskiej.
    W niniejszym materiale filmowym prezentujemy fragmenty próby generalnej z Misterium Niedzieli Palmowej.

  10. Misterium Wielkiego Czwartku (film, 14 min. 35 s.)

    Fragmenty próby generalnej z Misterium Wielkiego Czwartku.

  11. Misterium Wielkiego Piątku (film, 20 min.)

    Fragmenty próby generalnej z Misterium Wielkiego Piątku.

  12. Misterium Niedzieli Palmowej (film)

Pobierz plakat...



PARAFIA KATOLICKA
Świętej Rodziny:
Jezusa, Maryi i Józefa

ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM
PASYJNO-MARYJNE
Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia
na Kalwarii w Praszce

Aleja Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 24
46-320 Praszka
– Archidiecezja Częstochowska –

Krakowski Bank Spółdzielczy O/Praszka
35 8591 0007 0390 0930 1948 0001


tel. (34) 359-08-69

Proboszcz i Kustosz: ks. prał. dr Stanisław Gasiński